Pomoc osobom niepełnosprawnym i niesamodzielnym!!!

Trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym. Przez osobę niesamodzielna projektodawca rozumie osobę legitymującą się orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, ze wskazaniem na stopień niesamodzielności (w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). Projekt przewiduje dla osób niesamodzielnych:

1. Świadczenia pielęgnacyjno-opiekuńczego (na pokrycie kosztów usług pielęgnacyjno-opiekuńczych, również osobie niesamodzielnej kierowanej do domu pomocy społecznej).
  2. Refundacje kosztów teleopieki.
  3. Refundacje kosztów usług pielęgnacyjno-opiekuńczych (Gmina będzie dokonywać zapłaty za usługi pielęgnacyjno-opiekuńcze podmiotowi świadczącemu te usługi).